

Chajim Chadashim
Mesiánské společenství Nový Život
"Učení věčných pravd v duchu lásky"
Svátky
Jako společenství slavíme svátky, které ustanovil sám Bůh a nechal nám o nich jasné biblické poselství. Nevycházíme přitom z „tradice otců“, jak to dělali farizeové a zákoníci už v době Ješuy (Ježíše Krista), který je za to také nejednou pokáral (například v Matoušově evangeliu 15:1–6: „Zrušili jste Boží slovo pro svou tradici.“) Také ale nechceme původně pohanské svátky přetřít na „křesťanské“ neboli Boží, jako tomu bylo pod horou Choréb: když se Mojžíš dlouho nevracel k lidu, lid začal vyžadovat od Árona, aby jim vyrobil zlaté tele, pohanský symbol, který vídali v Egyptě, aby toto tele mohli uctívat jako boha, který je vyvedl z Egypta. Když bylo tele hotové, vystavěl mu Áron oltář a vyhlásil na jeho počest „svátek Hospodinův“ (Exodus 32:1–6). Takto je tomu v dnešní době například s Vánocemi, které na pohanský koncept oslav zimního slunovratu natřeli křesťanskou zvěst o narození Ježíše (který se ale s největší pravděpodobností vůbec na Vánoce nenarodil) a vyhlásili je za jeden ze dvou největších křesťanských svátků. Nechceme zapomenout na to, že výsledkem zhotovení zlatého telete byl Boží hněv, ve kterém chtěl celý svůj lid vyhubit.
Nejlepší přehled všech biblických svátků je v Leviticu 23. Bůh uvádí celou pasáž od verše 2, kde mluví k Mojžíšovi: „Promluv k synům Izraele a řekni jim: Toto jsou Hospodinovy svátky, které budete svolávat, svatá shromáždění – to jsou mé svátky.“
První otázkou je, kdo jsou synové Izraele. Bible nám na to jasně odpovídá např. v následujících pasážích: „Jestliže však některé větve byly vylomeny a ty, planá oliva, jsi byl naroubován na jejich místo a stal ses účastníkem kořene tučnosti olivy…“ (Řím 11:17) nebo „A jestliže jste Kristovi, jste símě Abrahamovo, dědicové podle zaslíbení“ (Ga 3:29). Patří-li tedy náš život Ješuovi (Ježíšovi), znamená to, že jsme símě Abrahamovo a vírou jsme byli naroubováni na kmen ušlechtilé olivy – tedy Izrael. Jsme-li tedy syny Abrahama, jsme rovněž synové Izraele, a proto se tento text bez jakýchkoliv pochyb týká každého, kdo věří v Ješuu jako Mesiáše. Slovo Izrael (pokud čtete Jašarel) rovněž znamená „ti, kdo jsou přímí v Bohu“.
Další pokračování verše 2 mluví o tom, že jsou to Hospodinovy svátky. Slovo pro „svátek“ je v hebrejštině MOED, jehož význam je „určené časy“. Jsou to tedy Bohem určené časy, zvláštní doby, ve kterých Bůh sám se svým lidem jednal, jedná a bude jednat. Slovo pro „svolávat“ je hebrejské QARA, které rovněž znamená „dosvědčovat, hlásat, kázat“. „Svatá shromáždění“ je hebejsky MIQRA E KODEŠ, což znamená „oddělené generální zkoušky“. Nakonec Bůh prohlašuje, že jsou to jeho svátky. Nejsou to tedy žádné židovské svátky ani to nejsou svátky, které vymyslel člověk, ale jsou to jen a jen Boží svátky.
Celý verš by se tedy s pochopením významu původních hebrejských slov dal přeložit takto: „Promluv k synům Izraele (tedy k těm, kdo jsou přímí v Bohu) a řekni jim: Toto jsou Bohem určené časy, které budete dosvědčovat a o nich kázat, oddělené generální zkoušky – jsou to mnou určené časy.“
Naše společenství vychází z toho, že biblické věci je potřeba dělat biblickým způsobem, a proto jsme opustili všechny člověkem vymyšlené tradice a svátky a slavíme biblické svátky podle nejlepšího vědomí a v souladu s Božími instrukcemi, které jsou v Bibli. Z biblické zvěsti víme, že Bůh ve svých „určených časech“ nadpřirozeně jednal se svým lidem, a ti, kdo byli připraveni slyšet Boží hlas, byli schopni pochopit, že v určeném čase jedná samotný Bůh. Bůh svoje slovo nemění a ani nemění svoje „určené časy“. „Neboť já Hospodin jsem se nezměnil.“ (Mal 3:6) Proto věříme, že Boží slovo nás i tímto připravuje na budoucí události, které poznají ti, kdo „zachovávají Boží přikázání a Ježíšovu víru.“ (Zj 14:12) Ješua při svém prvním příchodu do dne naplnil všechny jarní svátky, a proto snad není troufalé říci, že při svém druhém příchodu naplní i všechny zbývající, tedy podzimní svátky. Pokud tedy bereme svátky jako „generální zkoušku“ na něco, co má být naplněno skze našeho Mesiáše Ješuu, není přece zatěžko tyto „generální zkoušky“ absolvovat a tím se připravovat na to, co pro nás má připraveno Bůh.
V souladu s Božím slovem zapsaným v Leviticu 23. kapitole slavíme teda tyto svátky (podrobněji o každém z nich si můžete přečíst rozkliknutím hlavní nabídky pod nadpisem "Svátky"):
1. Šabat - sobota
2. Pesach a svátek nekvašených chlebů
3. Svátek prvotin
4. Svátek týdnů
5. Památka troubení - Yom Teruah
6. Den smíření - Yom Kippur
7. Svátek stánků - Sukkot